Vrsta objave: Istraživanja, ankete i analize
ZAGREB, 23. srpanj 2008. – Najnoviji broj kvartalne publikacije RBAnalize donosi tekstove o tijeku pregovora o pristupanju Europskoj uniji, analizu gospodarskih kretanja u prvom polugodištu 2008. godine, očekivanja vezana uz ubrzavanje inflacije u trećem tromjesečju, te nužnost provođenja strukturnih reformi.
Pomalo neočekivano odbijanje Ugovora iz Lisabona na referendumu u Irskoj te naznake nesklonosti drugih zemalja (npr. Poljske) ratifikaciji istog dokumenta mogli bi zaustaviti proces proširenja EU, a Hrvatska je jedna od zemalja koja bi mogla biti najviše pogođena najnovijom institucionalnom krizom u EU. U međuvremenu, hrvatska strana je ispunila zadana mjerila za otvaranje svih poglavlja, što je bio preduvjet za završetak pregovora do kraja 2009. godine. RBA analitičari očekuju da će tijekom jeseni Europska komisija analizirati poslana mjerila te izraziti mišljenje o njima. Pored toga, RBA analitičari očekuju i neke pozitivne signale o rješavanju institucionalnih problema u EU te nastavku daljnjeg proširenja Unije.
Inflatorni pritisci dodatno su se intenzivirali tijekom drugog tromjesečja, čime je ubrzani rast cijena postao jedan od najznačajnijih problema kako za gospodarstva najrazvijenijih zemalja tako i za zemlje u razvoju. Inflatorni pritisci u najznačajnijoj mjeri su bili generirani daljnjim rastom cijena na svjetskim robnim tržištima, što se prvenstveno odnosi na rast cijena sirove nafte na rekordno visoke razine. Rast cijena dodatno je izražen u zemljama CEE i SEE regije s obzirom na gospodarski rast koji je iznad potencijalnog rasta BDP-a, ali i inflatornih pritisaka koji stižu s tržišta rada. Reakcije većine središnjih banaka nije trebalo predugo čekati te je zabilježeno provođenje restriktivnije monetarne politike, koja bi mogla imati negativan utjecaj na dinamiku gospodarskog rasta tijekom 2008. godine.
U Hrvatskoj je inflacija već dostigla najviše razine u posljednjih nekoliko godina, a moguće je očekivati daljnje ubrzanje rasta cijena tijekom ljetnih i jesenskih mjeseci. Brži rast cijena negativno će utjecati na kupovnu moć građana, što će tijekom ove godine imati negativan utjecaj na osobnu potrošnju, a samim time i rast BDP-a. Istovremeno, uslijed rasta kamatnih stopa u svijetu uz vidljivi utjecaj restriktivnih mjera monetarne politike sve je vidljiviji kraj kreditne ekspanzije. Zabrinjavajuće je daljnje pogoršanje vanjske ravnoteže, s obzirom da rekordno visoki deficit robne razmjene generira pritiske na rast deficita tekućih transakcija prema 10 posto BDP-a. U nastavku godine Vladu, uz aktivnosti usmjerene ublažavanju negativnih učinka ubrzanog rasta cijena, i dalje očekuju nužne strukturne reforme javne uprave, pravosuđa, brodogradnje te sustava zdravstvene i socijalne skrbi – smatraju analitičari RBA.
Publikaciju RBAnalize možete pročitati na web stranicama:
http://www.rba.hr/web/pdf/kvartalne_rba_analize/RBAnalize-030-2008-07-11.pdf
i
http://www.limun.hr/UserDocsImages/RBAnalize%20030-2008-07-11.pdf
Za sve ostale informacije:
Odjel za odnose s javnošću
Direkcija Brand Managementa
Tel: 01/6174-346, 349, 355
Fax: 01/3035-300
e-mail: pr@rba.hr
Kontakt:
Lidija Arbanas
6174 346, 6174 349, 6174 355
www.presscentar.hr e-mail: info@presscentar.hr tel: 01 3712 600