10 MJESECI UVJETNE ZATVORSKE KAZNE ZA DISTRIBUCIJU KRIVOTVORENOG SOFTVERA


Vrsta objave: Izjave i komentari



Općinski kazneni sud u Zagrebu donio je prvostupanjsku osuđujuću presudu
protiv direktora tvrtke Formel d.o.o. iz Zagreba

 

ZAGREB, 02.06.2008. – Općinski kazneni sud u Zagrebu donio je prvostupanjsku osuđujuću presudu protiv direktora tvrtke Formel d.o.o. Zagreb, zbog uvoza i prodaje krivotvorenog softvera člana BSA na hrvatskom tržištu, i to Microsoft Windows 98 SE OEM te Microsoft Windows NT Server 4.0, u razdoblju od studenog 2000. do studenog 2001. godine. Okrivljeniku je izrečena kazna zatvora od 10 mjeseci uvjetno zbog počinjenja dvaju kaznenih djela: povrede autorskog prava iz članka 230. stavka 1. i 5. Kaznenog zakona te povrede žiga (registriranog robnog ili uslužnog znaka) iz članka 285. stavka 1., 2. i 4. Kaznenog zakona. Kazna je određena uvjetno, tj. neće biti izvršena ukoliko u naredne dvije godine okrivljenik ne počini novo kazneno djelo. Sud je naložio zapljenu krivotvorenog softvera oduzetog tijekom policijske pretrage u prostorijama Formel d.o.o. Zagreb. Sudska odluka nije pravomoćna, što znači da procesne strane imaju pravo žalbe Županijskom sudu u Zagrebu.

 

Načelno, BSA razlikuje pet osnovnih vrsta softverskog piratstva:

-         korištenje nelicenciranog softvera od strane poslovnih ili privatnih korisnika (piratstvo krajnjih korisnika);

-         preuzimanje, distribucija, razmjena i slične aktivnosti piratizacije softvera putem Interneta (internetsko piratstvo);

-         neovlašteno umnožavanje računalnih programa na nosače podataka, tzv. "prženje" CD i DVD medija, te njihova daljnja distribucija (piratstvo preprodavača CD-a);

-         predinstaliranje nelicenciranog softvera na računalo od strane prodavača računalne opreme (piratstvo putem predinstaliranja u prodaji); te

-         proizvodnja i distribucija krivotvorenog softvera, gdje je cilj krivotvoritelja prevariti krajnjeg korisnika i navesti ga da vjeruje kako kupuje originalan proizvod.

 

U proteklih 10 godina, u Hrvatskoj su postignuti značajni rezultati u suzbijanju piratstva od strane krajnjih korisnika u poslovnom sektoru, piratstva putem predinstaliranja nelicenciranog softvera prilikom prodaje računala, te piratstva preprodavača kompilacijskih nosača podataka s piratiziranim sadržajima, o čemu svjedoči i kontinuirani pad stope softverskog piratstva u Hrvatskoj – s 90% 1994. godine na 54% 2007. godine. Što se tiče krivotvorenog softvera, BSA je do današnjeg dana upoznat sa nekoliko pokušaja uvoza i distribucije krivotvorenog softvera u Hrvatskoj, koji su uredno prijavljeni policiji radi provođenja daljnje istrage. Dosadašnja praksa pokazuje kako je izvor krivotvorina najčešće Azija, posebno Kina i Tajvan, dok službeni distribucijski kanali za europske zemlje uglavnom ne potječu iz država Azije.

 

"Osim očigledne štete nositeljima prava intelektualnog vlasništva, krivotvoriteljstvo ima razoran učinak na tržišno natjecanje i prava potrošača", rekao je Mladen Vukmir, glasnogovornik BSA u Hrvatskoj i dodao: "Krivotvoritelji dovode potrošače u zabludu da kupuju originalan proizvod poznatog proizvođača, dok ustvari plaćaju nekvalitetne krivotvorene proizvode, koji su često nepouzdani, ili čak opasni. Na primjer, krivotvoreni softver je posebno podložan greškama u radu i virusima, što u konačnici može uzrokovati gubitak podataka ili pad sustava."

 

Stoga BSA kontinuirano upozorava korisnike i prodavače softvera softver kupuju unutar ovlaštenih distribucijskih kanala i na taj način izbjegnu sigurnosne, financijske i pravne rizike povezane s krivotvorenim softverom.

 

 

O BSA:

Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera Business Software Alliance (www.bsa.org/hrvatska) je vodeća organizacija posvećena promoviranju sigurnog i legalnog online okruženja. BSA je glas svjetske industrije komercijalnog softvera i njezinih partnera – proizvođača hardvera, pred nacionalnim vladama i na međunarodnom tržištu. Članovi BSA predstavljaju jednu od najbrže rastućih industrija u svijetu. Programi BSA podupiru tehnološke inovacije putem inicijativa usmjerenih na edukaciju i zagovaranje politike kojom se promiče zaštita autorskog prava, kibernetička sigurnost, trgovina i e-poslovanje.

 

 

Kontakti za medije:


Krešimir Petković

Visicom

Advertising, PR & Event Management Agency

Ignjata Đorđića 18, 10000 Zagreb

Tel: +385 1 488 32 22

Fax: +385 1 488 32 23

GSM: +385 95 292 99 29
E-mail: kresimir.petkovic@visicom.hr


Mladen Vukmir

Glasnogovornik BSA u Hrvatskoj

Business Software Alliance (BSA)

0800 32 32 32

infocroatia@bsa.org

www.bsa.org/hrvatska


Kontakt:

Lana Kopjar Jelačić
01 4883 222




thumbnail

02.06.2008. » BSA Logo
download BSALogoPRINTcmyk.tif [59,62 KB]

www.presscentar.hr     e-mail: info@presscentar.hr     tel: 01 3712 600