Vrsta objave: Izjave i komentari
Objava za medije
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu otvorena izložba
Poljska na starim i novim zemljovidima
(Zagreb, 4. svibnja 2010.) U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu otvorena je izložba Poljska na starim i novim zemljovidima. Organizatori izložbe su Nacionalna knjižnica Poljske, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, GIS Forum Hrvatskog informatičkog zbora te Veleposlanstvo Republike Poljske u Zagrebu. Izložbu su predstavili prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Nj. E. Wiesław Tarka, veleposlanik Republike Poljske u Republici Hrvatskoj, Davorin Kereković, tajnik GIS Foruma Hrvatskog informatičkog zbora te Barbara Przyluska, voditeljica Kartografske zbirke u Nacionalnoj knjižnici Poljske. Izložba je otvorena do 14. svibnja 2010.
„Izložbu otvaramo u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, bogatstvom i vrijednošću pisanih spomenika kulturne baštine koje čuva, jednoj od najistaknutijih kulturnih institucija u Hrvatskoj. Dopustite mi stoga da istaknem kako najvrjedniji dio fundusa središnje hrvatske knjižnice čine inkunabule, rukopisne ostavštine, umjetnička djela, muzikalije te zemljovidi i atlasi, pohranjeni i brižljivo čuvani u zbirkama građe posebne vrste - Zbirci rukopisa i starih knjiga, Grafičkoj zbirci, Zbirci muzikalija i audiomaterijala te Zbirci zemljopisnih karata i atlasa.", istaknuo je prilikom otvaranja izložbe prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Važno je istaknuti da će dio eksponata, kao što su taktilni zemljovidi i planovi, omogućiti slijepim i slabovidnim osobama uvid u bogatu kartografsku povijest Poljske. Tijekom trajanja izložbe, organizatori izložbe osigurat će, uz prethodnu najavu, obilazak izložbe slijepim i slabovidnim posjetiteljima.
Slika Poljske koja se prikazuje u sklopu izložbe Poljska na starim i novim zemljovidima je povijest Poljske zapisana jezikom zemljopisne karte. Riječ je o kartama koje su dio fundusa Kartografske zbirke Nacionalne knjižnice Poljske kao i o kartama koje su privatno vlasništvo. Točnost mnogih ovih karata, osobito onih najstarijih, nije uvijek odgovarala činjeničnom stanju. Bez obzira na to, one su danas neprocijenjeni izvor informacija na temu formiranja znanja o Poljskoj kao i živo svjedočanstvo o razvitku kartografske umjetnosti.
Povijest Poljske prikazana posredstvom ovih karata podijeljena je na dijelove koji odgovaraju osnovnim povijesnim razdobljima Poljske. Tako se mogu proučiti promjene poljskih granica od vremena kada je u XVI. stoljeću Poljska zajedno s Litvanskom kneževinom bila jedna od najvećih država u Europi, sve do potpunoga gubitka neovisnosti nakon razdiobe Poljske u drugoj polovici XVIII. stoljeća, te nakon toga njezin preporod od 1918. godine. Karte dokumentiraju isto tako i Drugi svjetski rat te njegove političke posljedice nakon 1945. godine.
Pri izboru objekata za izložbu, autori su nastojali da oni ne govore samo o poljskoj prošlosti i kulturi već i da pruže nezaboravne estetske dojmove.
Kontakt:
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagreb
Odnosi s javnošću
Hrvatske bratske zajednice 4
10000 Zagreb
Tel.: 00385 (0)1 6164 197
Fax.: 00385 (0)1 6164 285
Kontakt:
Ante Livajić
01/6164 019, 099/2327 770
www.presscentar.hr e-mail: info@presscentar.hr tel: 01 3712 600