Vrsta objave: Izjave i komentari
Hrvatska gospodarska komora i njezine članice najoštrije se protive najavama iz Bosne i Hercegovine o jednostranom povećanju carina na uvoz pojedinih prehrambenih proizvoda podrijetlom iz Republike Hrvatske.
Hrvatska i Bosna i Hercegovina primjenjuju Ugovor o slobodnoj trgovini dugi niz godina. Ugovor je karakterizirala asimetričnost budući da su se u Hrvatskoj carine ukinule danom njegove primjene, a u BiH postupno u razdoblju od tri godine. Specifičnost tog Ugovora bila je potpuna liberalizacija trgovine kako za industrijske tako i za poljoprivredno-prehrambene proizvode. Hrvatska je tim Ugovorom izašla u susret BiH kako bi BiH ostavila vremenski period za prilagodbu konkurentnijem uvozu i razvoju domaće proizvodnje. Nakon stupanja na snagu Ugovora došlo je do rasta međusobne razmjene pri čemu je izvoz prehrambenih proizvoda iz BiH u RH rastao brže nego hrvatski izvoz u BiH. Tako je primjerice izvoz hrane iz BiH u Hrvatsku u razdoblju od 1997. do 2008. godine povećan sa 35 milijuna USD na 115 milijuna USD pa rast iznosi 228% dok je rast hrvatskog izvoza u BiH istodobno iznosio 108%.
Jednostranim uvođenjem carina poremetili bi se vrlo razvijeni i dobro uhodani trgovinski tijekovi i poslovni odnosi, a došlo bi i do preusmjeravanja dijela trgovine. Već primjenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU dolazi do promjene uvjeta poslovanja na BiH tržištu s obzirom da je BiH predvidjela postupnu liberalizaciju svoga tržišta za proizvode s podrijetlom iz EU. Stoga smo posebno iznenađeni što BiH u vrijeme liberalizacije svoje trgovine s EU donosi mjere kojima ograničava trgovinu i stavlja hrvatske proizvođače u neravnopravan položaj u odnosu na iste iz EU, a Hrvatska je važan vanjskotrgovinski partner BiH. Ovom mjerom bilo bi pogođeno oko 40% hrvatskog prehrambenog izvoza.
CEFTA sporazum predviđa mogućnost uvođenja zaštitnih mjera, ali samo u situacijama kada postoje opravdani razlozi. Međutim, do sada provedene analize unutar HGK pokazuju da ne postoje ekonomski razlozi za eventualno uvođenje zaštitnih mjera od strane BiH. Stoga pozivamo nadležne službe BiH da iskoriste raspoložive mehanizme unutar CEFTA-e što su se obvezale učiniti prihvaćanjem ovog sporazuma.
"Legitimno je pravo i obveza svake države da zaštiti svoju proizvodnju, međutim to se može činiti samo u skladu s preuzetim međunarodnim obvezama. Kršenjem međunarodnih obveza BiH šalje poruku međunarodnim institucijama i potencijalnim investitorima da je nepouzdani partner. Hrvatski proizvođači hrane oduvijek su bili korektni partneri i investitori na tržištu BiH, a kvaliteta hrvatskih prehrambenih proizvoda neupitna je kod BiH potrošača. Smatramo da je nužno zadržati postojeće uvjete međusobne razmjene te pozivamo nadležne institucije da ulože dodatne napore u daljnje jačanje međusobnih gospodarskih veza, a ne prepreka." rekao je predsjednik HGK Nadan Vidošević.
www.presscentar.hr e-mail: info@presscentar.hr tel: 01 3712 600